Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Ledger Art Exhibit
10:00 AM - Create!
10:00 AM - Hands-on Energy Transfer
10:00 AM - It's Not Magic, It's Science!
10:00 AM - Makerspace Sphero
10:30 AM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime & Craft
10:30 AM - Tea with a Firefighter!
11:00 AM - Adventure Reading!
11:00 AM - Puppet Show #2
11:30 AM - Baby Storytime
2:00 PM - Hands-on Energy Transfer
2:00 PM - Minecraft Club
2:00 PM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center
3:00 PM - Craft Time!
3:00 PM - Crafternoon!
3:00 PM - Puppet Show #2
3:30 PM - After School Storytime
3:30 PM - Storytime At The Farmer's Market
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:30 PM - Portrait Class with Cat
4:30 PM - Tech Tuesday: LEGO Storytelling
4:30 PM - Tinker Tuesday
4:30 PM - Tonasket Library Book Club
5:00 PM - Home School Outreach Program
6:00 PM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center
6:30 PM - Building Siege Machines
6:30 PM - Teen Book Group
7:00 PM - Pajama Storytime
10:00 AM - Mary Kazda Book Club
10:00 AM - Story & Craft
10:00 AM - Women's Book Club
10:30 AM - Adults with Special Needs Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Hands-on Energy Transfer
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Puppet Show #2
11:00 AM - Magic and Juggling with Paul!
11:00 AM - Primitive Skills in the Park with Katie Russell
11:00 AM - Story and Harp Music with Willow & Neil
11:00 AM - Storytime
11:00 AM - Storytime: Stained Glass!
11:00 AM - Summer Storytime
11:00 AM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center at Lake Roosevelt Elementary School
11:30 AM - Learn About Ledger Art
1:00 PM - Building Siege Machines
1:00 PM - Hands-on Energy Transfer
2:00 PM - Minecraft Club
3:00 PM - Puppet Show #2
3:00 PM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center at The Brick House!
4:00 PM - Building Siege Machines
4:00 PM - Teen Book Club
5:30 PM - Sign Language & Deaf Culture Book and Study Group
6:00 PM - Teen Makerspace: Sphero Robots
6:30 PM - Fiction Freaks Book Club
9:00 AM - Friends of the Leavenworth Library
10:30 AM - Bird Craft!
10:30 AM - Storytime & Craft
11:00 AM - Hands-on Bilingual Storytime
11:00 AM - Teen Book & Film Club: March, Book One
11:00 AM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center at the Firehouse Meeting Room
11:40 AM - Reading in the Twisp Park
1:00 PM - Build a Better WORLD MARKET
1:00 PM - Knitting Group
1:30 PM - Puppet Show #2
2:00 PM - Short Shakespeareans: Scenes from The Taming of the Shrew
2:00 PM - Snake Whisperer! Rattlesnakes & A Rubber Boa
3:00 PM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center at Bridgeport Elementary School
4:00 PM - Balancing Buddy, Just for Teens!
4:00 PM - STEM: Toothpick Engineering
4:30 PM - Portrait Class with Cat
4:30 PM - Puppet Show #2
4:30 PM - Storytime at the Farmer's Market!
6:30 PM - Grand Book Club
6:30 PM - Pajama Storytime!
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:10 AM - Baby Rhymin' Time
10:30 AM - Baby Rhyme & Play Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
11:00 AM - Preschool Storytime
11:00 AM - Storytime
11:00 AM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center
11:30 AM - Storytime
11:30 AM - TEENS! Painted Bookends
2:00 PM - Build It!
2:00 PM - Build with KEVA planks!
2:00 PM - Craft!
2:00 PM - LEGO Creations: Robot Dog
2:00 PM - Makerspace Fridays
3:00 PM - Candy Friday Winner Announced!
3:00 PM - Volts and Jolts with the Pacific Science Center at City Hall
4:00 PM - Brick World Lego Building Club
6:30 PM - Meet the Author: Candace Welman
11:00 AM - Family Storytime
1:00 PM - Storytime and Craft
2:00 PM - Craft Program: Watt's Tower
2:00 PM - Keva Plank Blocks STEM activity
2:00 PM - Teen KEVA Structure Building
All Day - DIY Origami Corner Bookmark
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Egg Drop STEM activity
10:00 AM - Preschool Storytime
10:00 AM - The PRIZE Store!
11:00 AM - Author and Artist Hannah Viano
11:00 AM - Preschool Storytime
11:30 AM - Craft Time!
2:30 PM - T-LAB
3:00 PM - Maker Monday
4:00 PM - Puppet Show #2
4:00 PM - STEM: Straw Bridge Engineering Challenge
6:00 PM - Bilingual Storytime
6:30 PM - Spanish Storytime / Cuentos en Español
9:30 AM - BIG Party!
10:00 AM - Create!
10:30 AM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Building Siege Machines
10:30 AM - Perler Bead Craft!
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime & Craft
11:00 AM - Adventure Reading!
11:30 AM - Baby Storytime
11:30 AM - Puppet Show #2
1:00 PM - Stop Motion Movies (for Teens!)
2:00 PM - Ice Age Culture Museum Program!
2:00 PM - Minecraft Club
2:30 PM - Building Siege Machines
3:00 PM - Craft Time!
3:00 PM - Crafternoon!
3:00 PM - Fiesta Fun with Olga!
3:30 PM - After School Storytime
3:30 PM - Storytime At The Farmer's Market
4:00 PM - Alien Storytime and Craft
4:00 PM - Learn how to borrow eBooks, eAudiobooks, Music, Movies and get Electronic access to periodicals from the library using Overdrive and Hoopla!
4:00 PM - Tile Art with Cindy U.
4:30 PM - Tech Tuesday: LEGO Storytelling
4:30 PM - Tinker Tuesday
5:00 PM - Home School Outreach Program
5:00 PM - Learn how to borrow eBooks, eAudiobooks, Music, Movies and get Electronic access to periodicals from the library using Overdrive and Hoopla!
6:00 PM - Manson Book Group
6:30 PM - Puppet Show #2
7:00 PM - Pajama Storytime
10:00 AM - Art Design Storytime & Craft
10:00 AM - Story & Craft
10:30 AM - Adults with Special Needs Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - It's Not Magic, It's Science!
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime
11:00 AM - Craft!
11:00 AM - Hands-on Energy Transfer
11:00 AM - Puppet Show #2
11:00 AM - Storytime
11:00 AM - Storytime: Native Lodge!
11:30 AM - Storytime & Crafter-Noon!
12:45 PM - Makerspace
1:00 PM - Stop Motion Movies (for Teens!)
2:00 PM - Junior Storytime and Craft
2:00 PM - Minecraft Club
3:00 PM - It's Not Magic, It's Science!
3:00 PM - Puppet Show #2
3:00 PM - Storytime
3:30 PM - Makerspace
5:00 PM - SRP Pool Party!
5:30 PM - Sign Language & Deaf Culture Book and Study Group
6:00 PM - Teen End of Summer Reading Party!
10:30 AM - Building Siege Machines
10:30 AM - Hands-on Bilingual Storytime
10:30 AM - Puppet Show #3
11:00 AM - Hands-on Energy Transfer
11:00 AM - Teen Book & Film Club: Illuminae
11:30 AM - TEENS! Little Bits Electronics
11:40 AM - Reading in the Twisp Park
1:00 PM - Hands-on Energy Transfer
1:00 PM - Knitting Group
1:00 PM - STEM Activity
1:00 PM - Stop Motion Movies (for Teens!)
2:00 PM - Bilingual Storytime
2:00 PM - Building Siege Machines
2:00 PM - Craft: Create your own Watts Tower
4:00 PM - Build A Better World Storytime & Craft
4:00 PM - Straws & Connectors, Just for Teens!
4:30 PM - Storytime at the Farmer's Market!
6:30 PM - Cashmere Public Library Book Club
6:30 PM - Craft: Create your own Watts Tower
6:30 PM - English/Spanish Storytime
6:30 PM - Friends of the Brewster Library
6:30 PM - Meet Perri the Poetry Fairy!
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:10 AM - Baby Rhymin' Time
10:30 AM - Baby Rhyme & Play Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
11:00 AM - Puppet Show #3
11:00 AM - Storytime
11:30 AM - Storytime
1:00 PM - Stop Motion Movies (for Teens!)
2:00 PM - Board Game Fun!
2:00 PM - Build It!
2:00 PM - Build with KEVA planks!
2:00 PM - Craft!
2:00 PM - Hands-on Energy Transfer
2:00 PM - Makerspace Fridays
3:00 PM - Candy Friday Winner Announced!
3:30 PM - Building Siege Machines
4:00 PM - Junior Book Club
11:00 AM - Family Storytime
11:00 AM - Lego Build-A-Thon
12:00 PM - Hey Herb! (Seed Library)
12:00 PM - STEM Saturday: KEVA!
1:00 PM - LEGO Saturday
1:00 PM - Stop Motion Movies (for Teens!)
2:00 PM - Kid's BINGO
1:30 PM - Sunday Review Book Club
All Day - DIY Origami Corner Bookmark
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Preschool Storytime
10:00 AM - The PRIZE Store!
11:00 AM - Mystery Program
11:00 AM - Preschool Storytime
11:30 AM - Craft Time!
2:00 PM - Minecraft Club
2:30 PM - Bavarian Book Group
3:00 PM - Maker Monday
3:30 PM - Meet a Real Live Beaver!
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:00 PM - Second Monday Makerspace: 3D Printing
6:00 PM - Bilingual Storytime
10:00 AM - Create!
10:00 AM - End of Summer Party with Puppet Show!
10:30 AM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Create Your Own Terrarium
10:30 AM - Hands-on Bilingual Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Watts Tower Craft!
11:00 AM - Adventure Reading!
11:00 AM - Craft Day!
11:30 AM - Baby Storytime
11:30 AM - Building Siege Machines
1:00 PM - Buns, Books, and Tea Book Club
2:00 PM - Minecraft Club
2:00 PM - STEM Structures: Building w/ KEVA and Straws & Connectors
3:00 PM - Crafternoon!
3:30 PM - After School Storytime
3:30 PM - Storytime At The Farmer's Market
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:00 PM - It's Not Magic, It's Science!
4:00 PM - Puppet Show #2
4:00 PM - R.E.T: Jr. High School Book Club
4:30 PM - Tech Tuesday: LEGO Storytelling
4:30 PM - Tinker Tuesday
5:00 PM - Home School Outreach Program
6:30 PM - Teen Book Group
7:00 PM - Pajama Storytime
10:00 AM - My House Storytime & Craft
10:00 AM - Story & Craft
10:30 AM - Adults with Special Needs Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Coffee Club Book Club
10:30 AM - Makerspace
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime
11:00 AM - Building Siege Machines
11:00 AM - Puppet Show #2
11:00 AM - SRP Party at Manson Bay Park!
11:00 AM - Storytime
11:00 AM - Summer Storytime
11:30 AM - Summer Wrap-Up and Prize Drawing!
12:00 PM - Brown Bag Book Club
1:00 PM - Tree Storytime and Craft
2:00 PM - Craft Hour
2:00 PM - Minecraft Club
2:00 PM - STEM: Egg Drop Challenge!
3:00 PM - Building Siege Machines
3:00 PM - Storytime
4:00 PM - Hands-on Bilingual Storytime
5:30 PM - Sign Language & Deaf Culture Book and Study Group
6:30 PM - Adult Book Group
10:30 AM - Alien Craft!
10:30 AM - Storytime & Craft
11:00 AM - Puppet Show #2
11:00 AM - Teen Book & Film Club: Please Excuse This Poem
11:40 AM - Reading in the Twisp Park
1:00 PM - Knitting Group
2:00 PM - Summer Storytime & Craft!
2:30 PM - STEM ACTIVITY: It's Not Magic, It's Science!
3:00 PM - Puppet Show #2
3:00 PM - Teen Stuff: Blackout Poetry
3:30 PM - 3D Printing Class
4:00 PM - Build A Better World Storytime & Summer Reading Prize Drawing!
4:30 PM - Lego Club
4:30 PM - Storytime at the Farmer's Market!
6:00 PM - Signs & Wonders, an Okanogan County Pilgrimage
6:30 PM - English/Spanish Storytime
6:30 PM - Meet the Author: Matthew Sullivan
6:30 PM - Pajama Storytime!
6:30 PM - Spanish Storytime / Cuentos en Español
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:10 AM - Baby Rhymin' Time
10:30 AM - Baby Rhyme & Play Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
11:00 AM - Preschool Storytime
11:00 AM - Storytime
11:30 AM - Storytime
2:00 PM - Build It!
2:00 PM - Build with KEVA planks!
2:00 PM - LEGO Make & Take!
2:00 PM - Makerspace Fridays
2:00 PM - SRP Grand Prize Drawing!
3:00 PM - Candy Friday Winner Announced!
3:00 PM - End of Summer Super Party!
6:30 PM - Meet the Author: Matthew Sullivan
8:00 AM - ANNUAL BOOK SALE!
11:00 AM - Family Storytime
1:00 PM - Storytime and Craft
2:00 PM - Boredom Busters
9:00 AM - Eclipse Viewing
9:00 AM - Eclipse Viewing!
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Preschool Storytime
10:00 AM - Solar Eclipse Party
11:00 AM - Mindfulness with Esther's Sister Ruth!
11:00 AM - Preschool Storytime
3:00 PM - Maker Monday
4:00 PM - Bilingual Storytime
6:00 PM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime & Craft
11:00 AM - Adventure Reading!
11:30 AM - Baby Storytime
2:00 PM - Beginners Computer Class
3:30 PM - After School Storytime
3:30 PM - Storytime At The Farmer's Market
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:30 PM - Tech Tuesday: LEGO Storytelling
4:30 PM - Tinker Tuesday
5:00 PM - Home School Outreach Program
7:00 PM - Pajama Storytime
10:00 AM - Preschool Storytime
10:00 AM - Storytime!
10:30 AM - Adults with Special Needs Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime
11:00 AM - End of Summer Literacy Fair/Party
11:00 AM - End of Summer Party @ the Fairgrounds
11:00 AM - End of Summer Party @ the Fairgrounds
11:00 AM - Songs for All Ages with Rico
11:00 AM - SRP Party & World Market!
11:00 AM - SRP Storytime
11:00 AM - Storytime
2:00 PM - End of Summer Party (Featuring L-Bow the Clown!)
2:00 PM - Junior Storytime and Craft
3:00 PM - Storytime
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:00 PM - Bilingual Storytime
5:30 PM - Sign Language & Deaf Culture Book and Study Group
11:00 AM - End of Summer Party
11:00 AM - End of Summer Reading & Film Festival of Awesome!
1:00 PM - Knitting Group
3:00 PM - Make A Model Structure with Architect Margo!
4:00 PM - Storytime
4:30 PM - Bilingual Storytime at the Farmer's Market!
6:00 PM - Mobile Makerspace: Fourth Thursday Arduino Workshop
6:30 PM - English/Spanish Storytime
6:30 PM - Lake Chelan Book Group
6:30 PM - Pajama Storytime!
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:10 AM - Baby Rhymin' Time
10:30 AM - Baby Rhyme & Play Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
11:00 AM - End of Summer Reading!
11:00 AM - Preschool Storytime
11:00 AM - Storytime
11:30 AM - Storytime
2:00 PM - Makerspace Fridays
3:00 PM - End of Summer Reading Party!
3:00 PM - The Mindbenders Book Club
11:00 AM - Family Storytime
12:00 PM - SRP Prize Ceremony
1:00 PM - LEGO Saturday
2:00 PM - Boredom Busters
10:00 AM - Baby/Toddler Storytime
10:00 AM - Preschool Storytime
3:00 PM - Maker Monday
4:00 PM - Bilingual Storytime
6:00 PM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Bilingual Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime & Craft
11:00 AM - Adventure Reading!
11:30 AM - Baby Storytime
2:00 PM - Summer Reading Program Party!
3:00 PM - Infamous Boys Book Club
3:30 PM - After School Storytime
3:30 PM - Storytime At The Farmer's Market
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:30 PM - Tech Tuesday: LEGO Storytelling
4:30 PM - Tinker Tuesday
5:00 PM - Home School Outreach Program
6:00 PM - New Book Club
7:00 PM - Pajama Storytime
10:00 AM - Preschool Storytime
10:00 AM - Stitch Sisters
10:00 AM - Storytime
10:00 AM - Storytime!
10:30 AM - Adults with Special Needs Storytime
10:30 AM - Baby Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Preschool Storytime
10:30 AM - Storytime
11:00 AM - Children's Storytime
11:00 AM - SRP Final Party!
11:00 AM - Storytime
1:00 PM - Writer's Group
1:30 PM - Storytime
3:00 PM - Page Turners Book Club
3:00 PM - Storytime
4:00 PM - Bilingual Storytime
4:00 PM - Bilingual Storytime
5:30 PM - Sign Language & Deaf Culture Book and Study Group
1:00 PM - Knitting Group
4:00 PM - Storytime
4:30 PM - Storytime at the Farmer's Market!
5:30 PM - Soap Lake Book Group
6:30 PM - English/Spanish Storytime
7:00 PM - LIVE At The Library: Bradford Loomis